Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

Sağlık Turizmi Joint Commission International (JCI) akreditasyonuna uygun olan hastane, kurum ve kuruluşlarda yapılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesi sağlık turizmi alanında yaptıkları yatırımlar ile JCI akreditasyonuna uygun tesisler oluşturmaktadır. Türkiye’de de JCI akreditasyonuna uygun birçok hastane, kurum ve kuruluş sağlık turizmi alanında hizmet vermektedir. Özellikle İstanbul’da sağlık turizmi başta olmak üzere İzmir, Antalya, Ankara Aydın, Afyon, Bursa, Çanakkale, Kütahya, Manisa ve Denizli şehirlerinde sağlık turizmi yapılmaktadır. Bu şehirlerin bir kısmında medikal turizm yapılırken bazılarında ise termal sağlık turizmi ve ileri yaş ve engelli sağlık turizmi yapılmaktadır. Türkiye’de sağlık turizmi alanında hizmet veren hastane kurum ve kuruluşları iller bazında inceleyebiliriz.

İstanbul Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

İstanbul’da sağlık turizmi daha çok medikal sağlık turizmi kategorisinde yapılır. İleri teknoloji ve uzman hekimler ile donatılmış hastanelerde hizmet verilir. Alman Hastanesi, Acıbadem Hastanesi, İstanbul Hastanesi, Medicana Hastanesi, Amerikan Hastanesi, Hisar Kıtalararası Hastane, Florence Nightingale Hastanesi, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Medical Park Hastaneleri, Nöropsikiyatri Hastanesi NP İstanbul, Sema Hastanesi medikal sağlık hizmetleri, ileri yaş ve engelli sağlık turizmi hizmetleri sunulan hastanelerdir. Ayrıca İstanbul Tuzla kaplıcalarında termal sağlık hizmetleri de sunulur.

Ankara Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

İstanbul’da sağlık turizmi hizmetleri yoğun olmakla birlikte başkent Ankara’da da birçok sağlık turizmi yapılan kurum mevcuttur. Tıp Parkı Hastanesi, Ankara Güven Hastanesi, Anıt Hastanesi başta olmak üzere akredite edilmiş 29 adet hastane bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı özel hastane bir kısmı üniversite ve Kamu hastaneleridir. Ayrıca Ankara’da üç adet kaplıcada termal sağlık turizmi yapılmaktadır.

İzmir Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

Sağlık turizmi alanında gelişen şehirlerden biri olan İzmir’de bulunan 14 kamu hastanesi, 3 üniversite hastanesi, 11 adet özel hastane JCI akreditelerine uygun hale getirilerek sağlık turizmine açılması düşünülmektedir. Ayrıca İstanbul’da sağlık turizmi medikal sağlık turizmi alanında geliştiği gibi İzmir’in de wellnes ve spa sağlık turizminde geliştirilmesi düşünülmektedir.

Antalya Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

Türkiye’de sağlık turizmi alanında en çok gelişen şehirlerinden biri de Antalya’dır. Antalya’da bulunan 29 özel hastane, 28 kamu hastanesi ve 3 adet Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunuyor. Bu hastanelerin sağlık turizmine açılması ve şehrin bir merkez durumuna getirilmesi planlanıyor. Özellikle doğal güzellikleri ve sahilleri ile ileri yaş sağlık turizmi ve termal sağlık turizminde gelişmeler kaydedilmektedir

Termal Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

Sağlık turizmi alanında Türkiye’de gelecek vaat eden termal sağlık turizmi çalışmaları birçok doğal kaynaklara sahip şehirde devam etmektedir. Ülkenin termal turizmde en gelişmiş şehri Afyonkarahisar’dır. Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi, Sandıklı Hüdai Termal Turizm Merkezi, İhsaniye Gazlıgöl Kaplıcası, Bolvadin Heybeli Kaplıcası sağlık turizmi hizmeti verilen kurumlardır. Yine Kayseri, Denizli, Yalova, Bursa, Malatya, Kocaeli, Ankara, İzmir, Aydın ve Antalya şehirlerinde termal sağlık turizmi hizmeti veren kurumlar bulunmaktadır.